Cd. Jak spowolnić proces starzenia się naszego organizmu za pomocą ziół ?


Jak spowolnić proces starzenia się naszego organizmu za pomocą ziół ?
Myślę, że należy wspomnieć tutaj przede wszystkim o sercu i układzie krążenia. Nieustannie dbając o układ krążenia przyczyniamy się do samoistnej regeneracji komórek naszego ciała. Uwzględniając w naszym jadłospisie spożywanie cebuli i czosnku wraz z kwasami tłuszczowymi Omega-3 mamy pewność, że  utrzymujemy nasz układ krążenia w bardzo dobrym stanie, a komórki naszego ciała znacząco odmładzamy. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są ważnymi dla życia składnikami odżywczymi, które musimy regularnie przyjmować wraz z dietą. Do najbardziej aktywnych biologicznie kwasów tłuszczowych Omega-3 zaliczane są: DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Ich działanie jest zróżnicowane i pełnią one w metabolizmie ważne funkcje wspomagające zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia (zobacz też kapsułki rybne Dr. Rath Omega E™)

Najważniejszym źródłem tych substancji w naszej diecie są tłuste, zimnowodne ryby. Gromadzą one cenne kwasy tłuszczowe dzięki pokarmowi bogatemu w algi, lub małe ryby odżywiające się mikro-algami. Algi mogą być zatem uznane za oryginalne źródło kwasów tłuszczowych Omega-3. Diety: wegetariańska, czy wegańska, traktują często olej lniany, lub inne oleje roślinne, jako źródło kwasów tłuszczowych Omega-3. Powód: oleje roślinne zawierają ALA (kwas alfa linolenowy), krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy Omega-3. Stanowi on materiał wyjściowy dla długołańcuchowych kwasów tłuszczowych DHA i EPA, które z kolei nasz organizm musi sam wyprodukować.

Należy tutaj również wspomnieć przede wszystkim o kolagenie, który buduje naszą tkankę łączną i przyczynia się do regeneracji skóry i spowalnia proces starzenia się naszego organizmu.

Uwzględniając w naszej diecie witaminy z grupy B oraz zioła takie jak: ostropest, mniszek, kurkuma wspomagamy proces regeneracji wątroby

  • Ostropest (Działanie wewnętrzne : odtruwające i wybiórcze zdolności ochrony miąższu wątroby oraz nerek przed niszczącym wpływem różnego rodzaj  toksyn. Wodne lub alkoholowe wyciągi z ostropestu  wykazują skuteczność działania w różnych krwawieniach wewnętrznych oraz w krwawieniach z organów kobiecych. Zawarte w nich flawonoidy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, powodują również niewielki skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych oraz delikatny wzrost ciśnienia krwi. Stosowany jest zwłaszcza przy wirusowym zapaleniu wątroby. Podawany jest  również w okresach rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej dla zapobieżenia przewlekłemu zapaleniu wątroby. Ostropest wpływa regenerująco na uszkodzone toksynami komórki wątroby np. alkoholem, toksycznymi związkami ochrony roślin. Ostatnio stwierdzono również jego pozytywny wpływ na miąższ nerek z uwagi, że niektóre toksyczne związki są częściowo wydalane z moczem.)

  •  Mniszek lekarski (Działanie wewnętrzne: Jest niemalże niezastąpiony w leczeniu kamicy żółciowej, niewydolności nerek, nadmiarze cholesterolu, anemii czy reumatyzmu. Drenuje wątrobę i przewody żółciowe, oczyszcza krew. Stosowany w schorzeniach wywołujących uszkodzenia wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci, zwłaszcza w stanach rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby, w zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym i przy kamicy żółciowej. Wykorzystywany w chorobach dróg moczowych, nerek, krążenia, pomocniczo w reumatyzmie, dnie (podagrze), otyłości (złej przemianie materii) i chorobach skórnych. Korzeń mniszka działa żółciopędnie i żółciotwórczo, moczopędnie, ułatwia trawienie, obniża poziom cukru we krwi. Podobnie działają usmażone w cukrze kwiaty - a ponadto wykazują właściwości  przeciwkaszlowe, przeciwzapalne i wykrztuśne. Młode i świeże liście i kwiaty bogate w witaminę C służą do przeprowadzania oczyszczających kuracji wiosennych, natomiast same liście używane są do robienia sałatek.

  •  Działanie zewnętrzne: mleczko mniszka stosowane jest przy     przypalaniu kurzajek, brodawek, a napar z wodą destylowaną służy do obmywania plamek na twarzy). 

  •     Kurkuma (Kurkuma ma działanie odchudzające –  wspomaga metabolizm, przyspiesza trawienie i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.   Głównym składnikiem kurkumy   jest kurkumina, jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciw-bakteryjnym, oczyszczającym i antynowotworowym. Uwzględniając  kurkumę w  jadłospisu korzystamy z jej właściwości odchudzających.
  • Ponadto kurkumina działa oczyszczająco na krew, wspomaga pracę trzustki i wątroby. Obniża poziom cholesterolu i pobudza  wydzielanie żółci. Stosowana jest w celu zmniejszania kamieni żółciowych oraz redukowania guzów macicznych i zmniejszania bólów menstruacyjnych).



              
                        Polecam szczególnie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MNISZEK POSPOLITY (Taraxacum officinale Web.)

CHOLESTEROL-WYSOKI POZIOM WE KRWI.