MNISZEK POSPOLITY (Taraxacum officinale Web.)
Mniszek pospolity
Działa żółciopędnie, moczopędnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo. Ułatwia trawienie, stosowany w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego. Obniża poziom cukru we krwi i ma działanie oczyszczające organizm.Działanie wewnętrzne: Jest niemalże niezastąpiony w leczeniu kamicy żółciowej, niewydolności nerek, nadmiarze cholesterolu, anemii czy reumatyzmu. Drenuje wątrobę i przewody żółciowe, oczyszcza krew. Stosowany w schorzeniach wywołujących uszkodzenia wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci, zwłaszcza w stanach rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby, w zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym i przy kamicy żółciowej. Wykorzystywany w chorobach dróg moczowych, nerek, krążenia, pomocniczo w reumatyzmie, dnie (podagrze), otyłości (złej przemianie materii) i chorobach skórnych.
Korzeń mniszka działa żółciopędnie i żółciotwórczo, moczopędnie, ułatwia trawienie, obniża poziom cukru we krwi. Podobnie działają usmażone w cukrze kwiaty - a ponadto wykazują właściwości przeciwkaszlowe, przeciwzapalne i wykrztuśne. Młode i świeże liście i kwiaty bogate w witaminę C służą do przeprowadzania oczyszczających kuracji wiosennych, natomiast same liście używane są do robienia sałatek.
Surówka z mniszka lekarskiego i szpinaku
Składniki: 20 dag liści mniszka lekarskiego (przed kwitnięciem), 20 dag szpinaku, 1 ząbek czosnku, 1 stołowa łyżka soku z cytryny, 3 łyżki stołowe oleju, miód, sólZ soku z cytryny, oleju i odrobiny miodu zrobić sos, dodać rozgnieciony czosnek i szczyptę soli. Zalać tym liście mniszka i szpinaku.
Działanie zewnętrzne: mleczko mniszka stosowane jest przy przypalaniu kurzajek, brodawek, a napar z wodą destylowaną służy do obmywania plamek na twarzy.
Mniszek pospolity (mniszek lekarski, mlecz, dmuchawiec) jest bardzo cenioną rośliną w ziołolecznictwie Liście mniszka pospolitego ułożone są w rozetę, z której na środku wyrasta łodyga. Mierzy do 20 centymetrów i zakończona pojedynczym koszyczkiem kwiatowym. Jest rośliną miododajną. Surowiec leczniczy: kwiaty, liście, ziele i korzeń. Korzeń mniszka lekarskiego jest jednym z najbardziej efektywnych ziół oczyszczających. Działając głównie na wątrobę oraz pęcherzyk zółciowy pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii.
Komentarze
Prześlij komentarz